,,Świadoma adopcja" Marzysz o piesku lub kotku? Chcesz adoptować czworonoga ze schroniska dla zwierząt?

Decydując się na adopcję powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest to decyzja na kilka lub kilkanaście lat. Poza niewątpliwą przyjemnością wypływającą z faktu obcowania ze zwierzęciem, wiąże się ona z wieloma obowiązkami. Należy zastanowić się czy jesteśmy w stanie poświęcić zwierzęciu odpowiednią ilość czasu oraz przestrzeni na zabawę i spacery. Ważne jest również, byśmy dysponowali wystarczającymi środkami finansowymi w celu zapewnienia naszemu pupilowi właściwej karmy czy opieki lekarskiej. Przed podjęciem decyzji o przyjęciu pod swój dach czworonoga powinniśmy również upewnić się czy nikt z domowników nie cierpi z powodu alergii na sierść. Przemyśleć należy również w jaki sposób zapewnimy naszemu ulubieńcowi opiekę podczas urlopu.

 

 

 Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, pozostaje nam decyzja jakiego futrzaka wybrać. Jeśli dużo czasu spędzamy poza domem, np. w pracy, kot będzie lepszym wyborem, ponieważ jest bardziej niezależny i lepiej znosi samotność. Wybierając psa uwzględnić należy jego potrzeby oraz nasze możliwości i umiejętności. Jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z psami, to nie wybierajmy osobników o charakterze dominującym, bo mogą się pojawić problemy z wychowaniem. Nie bez znaczenia jest płeć: suczki zazwyczaj są bardziej uległe i opiekuńcze, psy częściej mają charakter dominujący i bardziej niezależny (w mieście często więcej kłopotów sprawia pies - gdy wyczuje cieczkę u suki zawsze będzie do niej uciekał, suczka sprawia głównie kłopoty w czasie cieczki - trzeba ją wtedy pilnować, aby nie mieć nieplanowanych szczeniąt). Nie wybierajmy psa bardzo silnego fizycznie, jeśli sami nie mamy zbyt wiele siły lub chcemy, aby pies był wyprowadzany przez dzieci. Wybierając zwierzaka należy zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na charakter. Nawet wybór najpiękniejszego psa, źle dobranego do nas pod względem charakteru, może mieć przykre konsekwencje nie tylko dla właściciela, ale i dla psa.

 

Musimy też wziąć pod uwagę wiek zwierzęcia, każdy szczeniak lub kociak potrzebuje bardzo dużo czasu i uwagi, należy również liczyć z możliwością zaistnienia pewnych zniszczeń w mieszkaniu. Adoptując ze schroniska dorosłe zwierzę należy być świadomym, że wiele z nich ma za sobą trudną przeszłość, mogącą w różny sposób rzutować na jego zachowanie. Taki podopieczny potrzebuje przede wszystkim troski i cierpliwości.

 

Pamiętajmy, by nie kupować zwierząt, jeśli mają być one jedynie prezentami czy zabawkami dla dzieci. Nigdy też nie kupujmy wielkiego i silnego brytana tylko po to, by się nim popisać przed innymi. Sposób na udaną adopcję? To miłość, czas i zrozumienie.


Projekt pn. Człowiek, środowisko, integracja. Rozwój ośrodka edukacji ekologicznej w Toruniu finansowany z Mechanizmu Finansowego EOG.