Piknik Grzybobranie na polanie 2014

W dniu 28 września 2014 r. r. w godz. 14.00-18.00 na terenie Osady Leśnej na Barbarce odbyła się coroczna impreza plenerowa pn „Grzybobranie na polanie”.
Dla uczestników imprezy przygotowano stanowiska edukacyjne dotyczące budowy, znaczenia i podziału grzybów, a także walorów przyrodniczych Torunia i okolic. Przygotowano również szereg warsztatów plastycznych i artystycznych tj. warsztaty wikliniarskie, malowanie na płótnie i  malowanie drewnianych grzybów,  rzeźba w glinie, warsztaty rzeźbiarskie  oraz zabawy edukacyjne - koło fortuny, grę terenową. W czasie imprezy prowadzone były dla uczestników konkursy ekologiczne ze sceny, w tym „Konkurs na króla i królową Grzybobrania”. Na scenie występował też zespół muzyczny, który swoimi występami uatrakcyjniał imprezę.
Przez cały czas pikniku  jego uczestnicy mogli bezpłatnie delektować się potrawami z grzybów, przygotowanymi przez Longinę Borkowicz, która oprócz pokazu gotowania potraw, prezentowała pogadanki, z których można było się dowiedzieć jak odpowiednio przygotowywać grzyby oraz poznać ich historię  i rolę w kuchni polskiej
Na imprezę zaproszenia zostali również lokalni producenci żywności ekologicznej oraz wytwórcy rękodzieł i uczestnicy imprezy mogli je spróbować oraz zakupić.
W imprezie wzięło udział ok. 1000 osób.

 

Piknik Grzybobranie na polanie 2015 r.

W dniu 27 września 2015 r. r. w godz. 14.00-18.00 na terenie Osady Leśnej na Barbarce odbyła się coroczna impreza plenerowa pn. „Grzybobranie na polanie”. Dla uczestników imprezy przygotowano stanowiska edukacyjne dotyczące budowy, znaczenia i podziału grzybów oraz warsztaty plastyczne i zabawy z konkursami, wystawę grzybów Barbarki.
Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w podchodach ekologicznych i sprawdzić swoje wiadomości na temat grzybów i zasad grzybobrania.
Miłośnicy rękodzieła mogli  nauczyć się wyplatać wiklinowe koszyki z wikliny oraz papierowej witek
Dla młodszych i starszych uczestników imprezy przygotowano stanowisko plastyczne, w którym przy użyciu farb akrylowych ozdabiano drewniane łopatki obrazkami przedstawiającymi grzyby. Po zakończeniu pracy uczestnicy zabierali łopatki do domów. Dla wszystkich smakoszy grzybów przygotowano pokaz gotowania zupy grzybowej wraz z jej degustacją. Chętnych do smakowania zupy i zagłębiania się w techniki kulinarne było bardzo dużo.
Podczas imprezy prowadzone były również konkursy i zabawy ze sceny, w których uczestnicy mogli wykazać się zdobytą wiedzą dotyczącą grzybów i wygrać nagrody.
Dla wszystkich miłośników grzybobrania zorganizowany został konkurs na Króla i Królową grzybobrania. Zadaniem osób uczestniczących w konkursie było zebranie jak największe ilości wagowej grzybów jadalnych i przyniesienie jej do punktu ważenia grzybów, znajdującego się przy wystawie grzybowej.
Konkursom na scenie towarzyszyły pogadanki i dyskusje na temat kultury grzybobrania w Polsce.
W imprezie wzięli również lokalni producenci żywności ekologicznej oraz wytwórcy rękodzieł i uczestnicy imprezy mogli je spróbować oraz zakupić.
W imprezie wzięło udział ok. 1000 osób.

    Finansowanie:

    Mechanizm Finansowy EOG


    Dowiedź się więcej na temat Mechanizmu Finansowego EOG - kliknij tutajProjekt pn. Człowiek, środowisko, integracja. Rozwój ośrodka edukacji ekologicznej w Toruniu finansowany z Mechanizmu Finansowego EOG.