Współpraca z Horten Natursenter w Norwegii

W ramach projektu pn. "Człowiek, środowisko, integracja", finasowanego ze środków Mechanizmu Gospodarczego EOG Szkoła Leśna na Barbarce w 2008 r. nawiązała współpracę z centrum edukacji ekologicznej Horten Natursenter w Norwegii.
Link do strony Natursenter Horten: www.natursenter.no
Współpraca między placówkami dotyczyła prowadzenia obserwacji fenologicznych dla młodzieży i badań świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.
Horten to miasto i gmina leżąca w regionie Vestfold, w południowej części Norwegii. Mieszka tutaj 24 768 osób. Administratorem gminy jest Ragnar Sundklakk, natomiast burmistrzem Nils Henning Hontvedt.
Horten położone jest nad Oslofjordem, połączone przeprawą promową z leżącym na przeciwległym brzegu fiordu Moss. Miasto ma częściowo charakter portowego, na brzegu znajdziemy tu rampy przeładunkowe, wielkie przystanie jachtów. Z ciekawostek historycznych mieści się tu muzeum marynarki wojennej i kilka starych fortów.
Centrum edukacji i monitorowania środowiska naturalnego założono w starych przepompowniach wody. Możliwe to było dzięki współpracy z Horten High School Horten i gminą. Głównymi użytkownikami centrum są szkoły podstawowe w Falkirk, szkoły średnie i Vestfold University College. W centrum ma miejsce nawet około 5000 odwiedzin rocznie. Od jesieni 2007 r funkcjonuje w Natursenter obserwatorium astronomiczne wyposażone w 18-calowy teleskop o wysokiej jakości. Zapleczem noclegowym jest „Czerwony Dom”, gdzie może nocować 26 osób. Z uwagi na to, że Natursenter przylega do jeziora wiele zajęć dotyczy ichtiologii i limnologii.

Finansowanie:

Mechanizm Finansowy EOG