Oferta wakacyjna dla osób indywidualnych 2017 r.

Zapraszamy na zajęcia wakacyjne na Barbarce 2017 r.

Szkoła Leśna na Barbarce serdecznie zaprasza osoby indywidualne do udziału w edukacyjnych zajęciach edukacyjnych i sportowo-integracyjnych

Zapisy: biuro Szkoły Leśnej na Barbarce, ul. Przysiecka 13, 87-100 Toruń, tel. 56 657 60 85, poniedziałek - piątek godziny 8.00-16.00

Termin: 7 lipca ( piątek), 28 lipca (piątek), 11 sierpnia (piątek ), 25 sierpnia (piątek)

Godzina: godzina 10.00-12.30

Ilość uczestników:15-20, minimalna liczba osób konieczna do zrealizowania zajęć w ciągu dnia 15 osób

Wiek uczestników : 6-13 lat

Koszt: bezpłatnie

Finansowanie zajęć: Miasto Toruń, projekt pn. „Człowiek, środowisko, integracja. Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży”

Uwaga: Uczestnicy zajęć w czasie ich trwania pozostają pod opieką rodziców /opiekunów

W programie każdego dnia :

• zajęcia przyrodniczo-edukacyjne

• zajęcia artystyczne

Plan zajęć:

Zajęcia przyrodniczo-edukacyjne

Zajęcia artystyczne

7 lipca (piątek)

Przyroda i historia Barbarki

Obrazy na papierze malarskim z użyciem różnorodnych technik malarskich

28 lipca (piątek)

Tajemniczy świat owadów

Podkładki pod kubek - decoupage

11 sierpnia (piątek)

Poznaj nietoperze

Wykonywanie nietoperzy i innych zwierzaków z różnorodnych materiałów

25 sierpnia (piątek)

Leśne przygody- podchody

Breloczki z filcu

Opisy tematów:

Zajęcia przyrodniczo-edukacyjne

1) Przyroda i historia Barbarki

W czasie zajęć uczestnicy zapoznani zostają z historią Osady Leśnej na Barbarce oraz walorami przyrodniczymi jej okolicy. Przechodzą obok kapliczki i figurki, gdzie poznają legendę o św. Barbarze oraz historię powstania Barbarki. Następnie przemieszczają się do Miejsca Pamięci Narodowej. Prowadzący opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce  tam przed laty. Ścieżka wiedzie przez las zatem dzieci zapoznają się z otaczającą przyrodą, zwracają uwagę na różnice pomiędzy poszczególnymi siedliskami leśnymi.

2) Tajemniczy świat owadów

W trakcie zajęć dzieci wyposażone w lupy i przewodniki ruszają w las w celu obserwacji owadów zamieszkujących las. Uczestnicy zajęć dowiadują się jakie gatunki można spotkać w poszczególnych środowiskach, czym się charakteryzują, jaki wpływ na ich rozwój ma pora roku i pogoda. Prowadzący opisuje ich znaczenie w ekosystemie leśnym. Zajęcia uzupełni prezentacja multimedialna oraz karty pracy.

3) Poznaj nietoperze

Zajęcia odbywają się w formie podchodów edukacyjnych. Uczestnicy zajęć otrzymują karty pracy i przy pomocy strzałek poszukują oznaczonych na ścieżce zadań. Zdobywają w ten sposób wiedzę na temat tej mało znanej grupy nocnych zwierząt jaką są nietoperze. Forma zajęć sprzyja nauce pracy w zespole oraz poznaniu zasad zachowania się w lesie.

4) Leśne przygody - podchody

Kto z nas nie bawił się w dzieciństwie w podchody? Las otaczający Barbarkę jest idealny do tego typu zabaw. Uczestnicy dzielą się na dwie grupy. Każda ze swoim przewodnikiem wyrusza do lasu. ,,Uciekinierzy” pozostawiają ścigającym znaki oraz przyrodnicze zadania do wykonania. Jeśli ścigającym nie uda się dogonić pierwszej grupy to uciekający zaszywają się w leśnej kryjówce i dopiero po nadejściu drugiej grupy wyskakują z zasadzki. Zajęcia są doskonałą okazją by rzeczywiście ,,poczuć” las – przedzierać się przez chaszcze, ukryć się w krzakach, zebrać szyszki potrzebne do wykonania zadania....

Zajęcia artystyczne

1) Obrazy na papierze malarskim z użyciem różnorodnych technik malarskich

Do tych zajęć podchodzimy w sposób szczególny, nie stawiamy na naukę konkretnej techniki czy warsztatu plastycznego, zależy nam bardziej na rozwijaniu naturalnych zdolności psychofizycznych - abstrakcyjnego myślenia, kreatywności, umiejętności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Przede wszystkim jednak stawiamy na kontakt z przyrodą, poszukiwanie jej piękna i dostrzeżenie go nawet w najmniej spodziewanych miejscach.

2) Podkładki pod kubek - decoupage

W trakcie zajęć uczestnicy pracują popularną ostatnio techniką decoupage i na naturalnych plastrach drewna wykonują obrazki z wykorzystaniem wizerunków owadów. Własnoręcznie ozdobione drewienka uczestnicy mogą później wykorzystać jako ozdoby lub podkładki pod kubek. Przy okazji zapoznają się przy tym z budową owadów i różnorodnością ich świata.

3) Wykonywanie nietoperzy i innych zwierzaków z różnorodnych materiałów

Jaki kolor mają nietoperze? Czarny, brązowy, szary? Jaki kształt ma ich głowa czy uszy? Ta wiedza jest potrzebna by stworzyć własnego nietoperza z papieru. A może lepiej zrobić całą kolonię nietoperzy, które stanowić będą oryginalną ozdobę dziecięcego pokoju? W programie również wykonywanie innych zwierzaków przy pomocy naturalnych materiałów – kamieni, szyszek, patyków.

4) Breloczki z filcu

Uczestnicy zajęć własnoręcznie wykonują z filcu zwierzaki. To dobra okazja do ćwiczeń manualnych polegających na cięciu, sklejaniu, szyciu itp. Poza zacięciem artystycznym zadanie to wymagać będzie również odrobiny wiedzy przyrodniczej – warto wiedzieć ile nóg ma pająk, a ile biedronka. Ozdobione zwierzaki uczestnicy mogą zabrać ze sobą do domu.