Oferta wakacyjna dla grup zorganizowanych 2017 r.

W wakacje 2017 r. Szkoła Leśna na Barbarce serdecznie zaprasza grupy zorganizowane dzieci i młodzieży do udziału w bezpłatnych zajęciach na terenie Osady Leśnej Barbarka,

• zajęcia są prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00,
  • zajęcia składają się z części edukacyjnej (1 godz.) i części artystycznej (1 godz.)
  • odbywają się po wcześniejszym telefonicznym zarezerwowaniu terminu pod nr tel. 056 657 60 85.
  • poniżej oferta tematyczna, istnieje również możliwość wyboru zajeć z oferty stałej Szkoły Leśnej na Barbarce,

Oferta tematyczna Szkoły Leśnej na Barbarce w okresie wakacyjnym

Zajęcia edukacyjne

Przyroda i historia Barbarki

W czasie zajęć uczestnicy zapoznani zostają z historią Osady Leśnej na Barbarce oraz walorami przyrodniczymi jej okolicy. Przechodzą obok kapliczki i figurki, gdzie poznają legendę o św. Barbarze oraz historię powstania Barbarki. Następnie przemieszczają się do Miejsca Pamięci Narodowej. Prowadzący opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce  tam przed laty. Ścieżka wiedzie przez las zatem dzieci zapoznają się z otaczającą przyrodą, zwracają uwagę na różnice pomiędzy poszczególnymi siedliskami leśnymi.

2) Tajemniczy świat owadów

W trakcie zajęć dzieci wyposażone w lupy i przewodniki ruszają w las w celu obserwacji owadów zamieszkujących las. Uczestnicy zajęć dowiadują się jakie gatunki można spotkać w poszczególnych środowiskach, czym się charakteryzują, jaki wpływ na ich rozwój ma pora roku i pogoda. Prowadzący opisuje ich znaczenie w ekosystemie leśnym. Zajęcia uzupełni prezentacja multimedialna oraz karty pracy.

3) Poznaj nietoperze

Zajęcia odbywają się w formie podchodów edukacyjnych. Uczestnicy zajęć otrzymują karty pracy i przy pomocy strzałek poszukują oznaczonych na ścieżce zadań. Zdobywają w ten sposób wiedzę na temat tej mało znanej grupy nocnych zwierząt jaką są nietoperze. Forma zajęć sprzyja nauce pracy w zespole oraz poznaniu zasad zachowania się w lesie.

4) Leśne przygody - podchody

Kto z nas nie bawił się w dzieciństwie w podchody? Las otaczający Barbarkę jest idealny do tego typu zabaw. Uczestnicy dzielą się na dwie grupy. Każda ze swoim przewodnikiem wyrusza do lasu. ,,Uciekinierzy” pozostawiają ścigającym znaki oraz przyrodnicze zadania do wykonania. Jeśli ścigającym nie uda się dogonić pierwszej grupy to uciekający zaszywają się w leśnej kryjówce i dopiero po nadejściu drugiej grupy wyskakują z zasadzki. Zajęcia są doskonałą okazją by rzeczywiście ,,poczuć” las – przedzierać się przez chaszcze, ukryć się w krzakach, zebrać szyszki potrzebne do wykonania zadania....

Zajęcia artystyczne

1) Obrazy na papierze malarskim z użyciem różnorodnych technik malarskich

Do tych zajęć podchodzimy w sposób szczególny, nie stawiamy na naukę konkretnej techniki czy warsztatu plastycznego, zależy nam bardziej na rozwijaniu naturalnych zdolności psychofizycznych - abstrakcyjnego myślenia, kreatywności, umiejętności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Przede wszystkim jednak stawiamy na kontakt z przyrodą, poszukiwanie jej piękna i dostrzeżenie go nawet w najmniej spodziewanych miejscach.

2) Podkładki pod kubek - decoupage

W trakcie zajęć uczestnicy pracują popularną ostatnio techniką decoupage i na naturalnych plastrach drewna wykonują obrazki z wykorzystaniem wizerunków owadów. Własnoręcznie ozdobione drewienka uczestnicy mogą później wykorzystać jako ozdoby lub podkładki pod kubek. Przy okazji zapoznają się przy tym z budową owadów i różnorodnością ich świata.

3) Wykonywanie nietoperzy i innych zwierzaków z różnorodnych materiałów

Jaki kolor mają nietoperze? Czarny, brązowy, szary? Jaki kształt ma ich głowa czy uszy? Ta wiedza jest potrzebna by stworzyć własnego nietoperza z papieru. A może lepiej zrobić całą kolonię nietoperzy, które stanowić będą oryginalną ozdobę dziecięcego pokoju? W programie również wykonywanie innych zwierzaków przy pomocy naturalnych materiałów – kamieni, szyszek, patyków.