Warsztaty przyrodnicze podstawowe

Wiosna w lesie

Leśne podchody edukacyjne. Zaobserwujemy naturalne zmiany wynikające z rytmu pór roku w przyrodzie naszej Leśnej Osady. Wiosną nauczymy się rozróżniać różne rodzaje pąków i kwiatów. Poznamy popularne, kwitnące o tej porze roku rośliny runa oraz rośliny chronione. Dowiemy się, co słychać w świecie zwierząt. Dowiemy się, co słychać w świecie zwierząt. Poznamy sposoby wyróżniania pór roku - astronomicznych, kalendarzowych, fenologicznych.

Kategorie wiekowe:
przedszkole, I-IV, V-VIII, ponadpodstawowe, dorośli

Terminy: marzec - czerwiec

Liczba uczestników: 20 - 30

Zajęcia rekreacyjne o charakterze plenerowym  realizowane są z wykorzystaniem zestawów do wsparcia grup osób niedosłyszących współfinansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Lato w lesie

Leśne podchody edukacyjne. Zaobserwujemy naturalne zmiany wynikające z rytmu pór roku w przyrodzie naszej Leśnej Osady. Latem poznamy różnice w wyglądzie ekosystemu leśnego w poszczególnych porach roku. Będziemy obserwować rośliny kwitnące latem. Porozmawiamy o tym, jak zwierzęta korzystając z ciepła i obfitości pokarmu wydają na świat potomstwo. Zwrócimy uwagę na różnorodność owadów, szczególnie na barwne motyle. Rozpoznamy pojawiające się grzyby.

Terminy: czerwiec - wrzesień

Jesień w lesie

Leśne podchody edukacyjne. Zaobserwujemy naturalne zmiany wynikające z rytmu pór roku w przyrodzie naszej Leśnej Osady. Jesienią rozpoznamy charakterystyczne zjawiska zachodzące o tej porze roku w przyrodzie. Dowiemy się, w jaki sposób zwierzęta i rośliny przygotowują się do zimy, dlaczego liście tracą kolor zielony i spadają z drzew, krzewów. Sprawdzimy, jakie owoce i szyszki są charakterystyczne dla poszczególnych roślin. Rozpoznamy gatunki spotykanych na ścieżce grzybów i omówimy ich rolę w runie leśnym.

Terminy: wrzesień - grudzień

Zima w lesie

Leśne podchody edukacyjne. Zaobserwujemy naturalne zmiany wynikające z rytmu pór roku w przyrodzie naszej Leśnej Osady. Zimą sprawdzimy, jak radzą sobie zwierzęta w niekorzystnych warunkach pogodowych oraz jakie są przystosowania leśnych zwierząt do przetrwania najtrudniejszego w roku czasu. Nauczymy się, jak prawidłowo dokarmiać ptaki i jak można pomóc innym dzikim zwierzętom w czasie zimy. Spróbujemy rozpoznać drzewa, przyglądając się ich pokrojowi, pąkom i korze.

Terminy: grudzień - marzec

Drzewa i krzewy

Podczas spaceru poznamy różnice pomiędzy drzewem a krzewem. Będziemy uczyć się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów po wyglądzie liści, kwiatów i kory drzewa. Nauczymy się rozpoznawać od 4 do 10 gatunków leśnych drzew i krzewów. Zaobserwujemy różnice w składzie gatunków roślin w lesie liściastym i iglastym.

Terminy: maj - wrzesień

Owady zapylające

Spacer ścieżką edukacyjną dedykowaną owadom zapylającym. W trakcie warsztatów będziemy prowadzić obserwacje roślin i zwierząt w okresie lata. Zaobserwujemy wybrane gatunki owadów zapylających. Porozmawiamy o roli owadów w powstawaniu owoców, zwłaszcza tych stanowiących pożywienie dla ludzi.

Terminy: kwiecień - wrzesień

Ślady i tropy zwierząt

Leśne podchody tropicieli. Podczas warsztatów będziemy poznawać ślady i tropy zwierząt mieszkających w naszym lesie. Dowiemy się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy, które gatunki spędzają ten trudny czas aktywnie, a które zapadają w sen zimowy. Zaobserwujemy i rozpoznamy tropy pozostawione przez zwierzęta na polanie i leśnych ścieżkach.

Terminy: październik - marzec

Życie w stawie

Obserwacja organizmów żyjących w naszym stawie. Podczas zajęć poznamy różne typy zbiorników wodnych. Dowiemy się czym charakteryzuje się staw, jakie występują w nim rośliny i zwierzęta. Poznamy różnorodne sposoby przystosowania się do życia w wodzie. Przy pomocy siatki wyłowimy zawartość przybrzeżnej części stawu, a następnie korzystając z instrukcji, kart pracy, lup i przewodników rozpoznamy i opiszemy wyłowione organizmy żywe.

Terminy: kwiecień - październik

Liczba uczestników: 20 - 30

Zajęcia rekreacyjne o charakterze plenerowym realizowane są z wykorzystaniem zestawów do wsparcia grup osób niedosłyszących współfinansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.