09.02.2023 14:44

Oświadczenie

Szkoła Leśna na Barbarce informuje, że Nadleśnictwo Toruń na swoim terenie, który graniczy z Osadą Leśną na Barbarce zaplanowało w lutym 2023 roku wycinkę drzew. Poinformowało o tym fakcie Szkołę Leśną na Barbarce. W wyniku rozmów wypracowano kompromis ograniczający teren wycinki do kilku sosen. Uzgodnienia Szkoły Leśnej z Nadleśnictwem Toruń dotyczyły jedynie usunięcia pojedynczych drzew stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z terenu Barbarki. Szkoła Leśna na Barbarce nie popierała i nie popiera wycinki drzew. Tym samym Szkoła Leśna składa oświadczenie:

OŚWIADCZENIE

W odniesieniu do pojawiających się w mediach informacji dotyczących wycinki drzew na terenach przyległych do terenu Szkoły Leśnej na Barbarce planowanej przez Nadleśnictwo Toruń oświadczamy, iż:
1.    Decyzja o wycięciu drzew jest wyłącznie decyzją Lasów Państwowych.
2.    Szkoła Leśna na Barbarce zarządza jedynie terenem Osady, a powierzchnie leśne, które ją otaczają podlegają zarządzaniu przez Lasy Państwowe.
3.    Szkoła Leśna na Barbarce nie akceptuje wycinania drzew. Tym samym przeciwna jest wycinaniu drzew w pobliżu Osady Leśnej na Barbarce, która jest miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Torunia i regionu.
4.    Rozumiejąc konieczność zachowania bezpieczeństwa osób korzystających z terenu Szkoły Leśnej na Barbarce w drodze wyjątku zaakceptowaliśmy usunięcie drzew stwarzających zagrożenie, zlokalizowanych przy placu zabaw w obrębie granicy z działką Osady.
5.    W wyniku rozmów Szkoły Leśnej na Barbarce z Nadleśnictwem Toruń uzgodniono, że w zamian Nadleśnictwo Toruń posadzi dwumetrowe lipy, jarzęby, dzikie grusze, czarne bzy itp., które wzbogacą bioróżnorodność drzewostanu, a także staną się bazą pokarmową dla wielu gatunków ptaków i owadów.
6.    Uzgodniono z Nadleśnictwem, że ścięte drzewa pozostaną częściowo na tym terenie. Niektóre z nich zostaną wykorzystane przez młodzież i artystów w ramach LandArtu.
7.    Ponadto stanowisko Szkoły Leśnej na Barbarce niezmiennie wyraża konieczność wyłączenia lasów o podwyższonej funkcji społecznej jakim jest Barbarka spod funkcji gospodarczych i zachowania w nich jedynie funkcji społecznych, edukacyjnych i ekologicznych.