26.03.2020 00:00

Kiedy w stawie na Barbarce pojawią się płazy?

Już w tej chwili możemy obserwować pierwsze nieśmiało pojawiające się ropuchy szare w zbiorniku na Barbarce. Jednak na masową migrację musimy jeszcze poczekać. Ropucha szara wybudza się w marcu, w tym roku wyraźnie widać, że ochłodzenie zatrzymało migrację. Do tej pory udało się nam naliczyć ponad 50 osobników ropuchy szarej.  Najwcześniej w zbiornikach wodnych możemy obserwować żabę trawną, która składa bardzo duże ilości skrzeku. Żabę trawną możemy obserwować w rozlewisku za stawami na Barbarce. Podobna do żaby trawnej jest żaba moczarowa. Aby je odróżnić musimy dobrze przyjrzeć się pyszczkowi, ostro zakończony ma żaba moczarowa a zaokrąglony ma żaba trawna, co ciekawe są to żaby o skórze brunatnej. Ważną cechą, dzięki której rozpoznany samce obu gatunków jest fakt, że samce żaby moczarowej w porze godowej przybierają piękne, intensywne niebieskie zabarwienie.

Działania ochronne oraz monitoring płazów są realizowane w ramach projektów:

1.Ochrona różnorodności biologicznej poprzez edukację przyrodniczo – ekologiczną w ośrodku edukacji terenowej w rezerwacie przyrody „Las Piwnicki”. Realizowany w ramach konkursu nr RPKP.04.05.00-IZ.00-04-174/18 dla Osi priorytetowej 4 – Region przyjazny środowisku, działania 4.5 Ochrona przyrody.

2.Ochrona różnorodności biologicznej płazów poprzez zakup zabezpieczeń na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce w Toruniu. Realizowany w ramach Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach działania 4.6. Ochrona środowiska naturalnego i zasobów kulturowych na obszarze ZIT.


Projekt pn. Człowiek, środowisko, integracja. Rozwój ośrodka edukacji ekologicznej w Toruniu finansowany z Mechanizmu Finansowego EOG.