17.03.2020 00:00

Czy w każdym zbiorniku w lesie godują płazy?

Na to i wiele innych pytań związanych z płazami będziemy próbowali odpowiedzieć podczas prowadzonego dwuletniego programu badawczego dotyczącego gromady PŁAZY. Badania wykorzystania zbiorników wodnych przez płazy będziemy prowadzić nie tylko na Barbarce, ale również w rezerwacie „Las Piwnicki” na Stawach Przysieckich czy niewielkich zbiornikach w Toruniu i Lulkowie.

W ramach programu zaplanowaliśmy możliwość włączenia się zainteresowanych nauczycieli i uczniów z terenu woj. kujawsko-pomorskiego w program badania składu gatunkowego i liczebności płazów w pobliżu placówek oświatowych. W ramach zadania zostanie wydana broszura prezentująca wyniki prowadzonego monitoringu.

Działania ochronne oraz monitoring płazów są realizowane w ramach projektów:

•  Ochrona różnorodności biologicznej poprzez edukację przyrodniczo – ekologiczną w ośrodku edukacji terenowej w rezerwacie przyrody „Las Piwnicki”. Realizowany w ramach konkursu nr RPKP.04.05.00-IZ.00-04-174/18 dla Osi priorytetowej 4 – Region przyjazny środowisku, działania 4.5 Ochrona przyrody.

•  Ochrona różnorodności biologicznej płazów poprzez zakup zabezpieczeń na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce w Toruniu. Realizowany w ramach Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach działania 4.6. Ochrona środowiska naturalnego i zasobów kulturowych na obszarze ZIT.