17.03.2020 00:00

Szkoła Leśna na Barbarce realizuje program ochrony gatunków płazów

W okresie wiosennej migracji płazów w latach 2020 i 2021 Szkoła Leśna na Barbarce będzie prowadzić działania ochronne i monitoringowe płazów. Celem działań jest odtworzenie liczebności populacji płazów bytujących w lasach Barbarki poprzez zabezpieczenie szlaków migracyjnych płazów w okresie rozrodu oraz odtworzenie siedlisk – zimowisk płazów.

W chwili obecnej zostały zamontowane bariery w postaci płotków z systemem pułapek. Bariery uniemożliwiają migracje płazów przez drogi, dzięki czemu nie dojdzie do rozjeżdżania przez samochody migrujących osobników. Ruch samochodowy powoduje ogromne straty wśród dorosłych płazów migrujących do miejsc odbywania godów, jak również wśród młodych opuszczających środowisko wodne.

Płazy, które wpadną do pułapek zanim zostaną wypuszczone do zbiornika wodnego zostaną zbadane i policzone. Wyniki badań znajdziecie na naszych stronach.

Działania ochronne oraz monitoring płazów są realizowane w ramach projektów:

•  Ochrona różnorodności biologicznej poprzez edukację przyrodniczo – ekologiczną w ośrodku edukacji terenowej w rezerwacie przyrody „Las Piwnicki”. Realizowany w ramach konkursu nr RPKP.04.05.00-IZ.00-04-174/18 dla Osi priorytetowej 4 – Region przyjazny środowisku, działania 4.5 Ochrona przyrody.
  •  Ochrona różnorodności biologicznej płazów poprzez zakup zabezpieczeń na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce w Toruniu. Realizowany w ramach Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach działania 4.6. Ochrona środowiska naturalnego i zasobów kulturowych na obszarze ZIT.