15.10.2019 00:00

Mobilne stanowisko edukacyjne „Chrońmy powietrze - przeciwdziałajmy niskiej emisji” może przyjechać do Waszej szkoły!

Stowarzyszenie „Tilia” wraz ze Szkołą Leśną na Barbarce informuje, że organizujemy bezpłatne wizyty mobilnego stanowiska edukacyjnego „Chrońmy powietrze – przeciwdziałajmy niskiej emisji” na terenie placówek oświatowych z terenu Powiatu Toruńskiego.

Serdecznie zapraszamy szkoły do udziału, zainteresowanych nauczycieli prosimy o kontakt pod nr telefonu 56 657 60 85, osoba do kontaktu- Wioletta Leszczyńska. Liczba wyjazdów ograniczona.
Wizyty mobilnego stanowiska edukacyjnego realizowane są w ramach projektu pn. „Chrońmy powietrze – przeciwdziałajmy niskiej emisji” finansowanych ze środków Powiatu Toruńskiego oraz środków własnych Stowarzyszenia „Tilia”

Opis realizowanych działań :
W ramach wizyty mobilnego stanowiska edukacyjnego „Chrońmy powietrze – przeciwdziałajmy niskiej emisji”  będą realizowane w każdej placówce 2 działania:
•    warsztaty edukacyjne „Chrońmy powietrze – przeciwdziałajmy niskiej emisji”,
•    działania ogólnodostępnego punktu edukacyjnego.
     W trakcie warsztatów „Chrońmy powietrze – przeciwdziałajmy niskiej emisji” prowadzący przeprowadzi pogadankę na temat zanieczyszczeń atmosfery i sposobów przeciwdziałania. Warsztaty będą miały formę atrakcyjną, angażującą uczestników w omawiane zagadnienia. Prowadzący przybliży zagadnienia związane z niską emisją: przyczyny, objawy i skutki. Omówi główne źródła niskiej misji, wykaże zależność pomiędzy niską emisją a chorobami układu oddechowego, wyjaśni co to jest smog oraz przyczyny powstawania smogu w miastach. W trakcie warsztatów omówiony zostanie stan zanieczyszczenia powietrza w województwie kujawsko-pomorskim, sposoby przeciwdziałania niskiej emisji, m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, wyeliminowanie przestarzałych pieców węglowych, energooszczędne budownictwo w tym termomodernizacje budynków)
Punkt edukacyjny będzie ulokowany na terenie placówki oświatowej. Na stanowisku zostaną przygotowane plansze z odnawialnymi źródłami energii, plansze przedstawiające mapy zanieczyszczenia powietrza na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz źródła zanieczyszczeń, wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi i stan środowiska przyrodniczego. Na stanowisku zostaną ustawione zabawki edukacyjne: krzyżówka terenowa, domino energetyczne, dom ekologiczny, zabawa edukacyjna dotycząca źródeł energii, terenowa gra planszowa, mini laboratorium „prof. Smoga” gdzie uczestnicy będą mogli skorzystać z zestawów doświadczalnych - Energia odnawialna wody - wiatru - słońca, mobilny miernik smogu mierzący zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz, paski wskaźnikowe -badanie ozonu, maski antysmogowe do prezentacji, maseczki papierowe chroniące przed pyłami i kurzem, karty pracy, kolorowanki,  chmurki  do wpisania haseł zachęcających do ochrony powietrza.