15.03.2019 14:50

Wzięliśmy udział w zainicjowanym przez uczniów projekcie ”Międzynarodowy Strajk Ekologiczny Młodzieży!

W imieniu Szkoły Leśnej na Barbarce i swoim własnym dziękuje bardzo Dyrekcji, Samorządowi Uczniowskiemu oraz całej społeczności uczniowskiej z VII Liceum Ogólnokształcącym z Torunia za zaproszenie do włączenia się do projektu pn. „Międzynarodowy Strajk Ekologiczny Młodzieży” , który zorganizowana została dziś w ramach ogólnoświatowej akcji młodzieży pn. Strajk Klimatyczny Młodzieży.
Cieszę się, że miałam dziś możliwość spotkania się z uczniami klas I i II w VII LO i przeprowadzić z nimi zajęcia na temat „Jak postępować odpowiedzialnie z odpadami” i włączyć się w zainicjowane przez nich działania ekologiczne. W naszym spotkaniu wzięło udział ok 100 uczniów.
Dziękujemy wszystkim młodym ludziom za zaangażowanie, czas i siły w walce o poprawę warunków życia całego społeczeństwa.

Po spotkaniu w szkole wielu z uczniów prywatnie udało się pod pomnik Mikołaja Kopernika, spotkało się z innymi młodymi ludźmi z naszego miasta i wzięło udział w Strajku Klimatycznym Młodzieży Toruń. Jego uczestnicy przemaszerowali przez Stare Miasto, by „zawołać o pomoc dla planety” i zwrócić uwagę polityków i mieszkańców naszego miasta na światowe zagrożenia ekologiczne w związku z ocieplanie się klimatu.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ,organizowany dziś w 82 krajach na świecie i w 18 miastach w Polsce jest efektem ekologicznej deklaracji Grety Thurnberg na COP24 w Katowicach.
W czasie szczytu młoda Szwedka zaprotestowała przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych. Pod koniec listopada 2018 r. uczennica zamiast na lekcję do szkoły udała się przed gmach parlamentu w Sztokholmie żądając m.in. realizacji porozumienia paryskiego. A tym samym zainspirowała młodzież z innych krajów do działania.

Katarzyna van Marke de Lumen


Projekt pn. Człowiek, środowisko, integracja. Rozwój ośrodka edukacji ekologicznej w Toruniu finansowany z Mechanizmu Finansowego EOG.